فواید و عوارض آمینو در بدنسازی و برای غیر بدنسازان

0 285

آمینو اسید ها اجزای تشکیل دهنده پروتئین در بدن به حساب می آیند و نقش مهمی در سلامت بدن دارند.

به طور کلی آمینو اسید ها به ۳ دسته ضروری، نیمه ضروری و غیر ضروری تقسیم می شوند. آمینو اسید های غیر ضروری و نیمه ضروری توسط بدن به طور خودکار تامین می شوند. اما آمینو اسید های ضروری حتما باید از طریق مصرف مواد غذایی تامین شوند.

مصرف آمینو اسید های ضروری نقش به سزایی در عضله سازی دارد و این موضوع برای بدنسازان بسیار حائز اهمیت است. زیرا پروتئین، رشته های به هم پیوسته از آمینو اسید هاست و مصرف آمینو اسید های ضروری می تواند فرآیند رشد عضلات را چندین برابر کند. در این مقاله فواید و خواص آمینو را هم برای بدنسازان و هم برای غیربدنسازان به طور کامل توضیح می دهیم. با ما همراه باشید.

خواص آمینو در بدنسازی چیست؟

فواید آمینو اسید برای ورزشکاران و به خصوص افرادی که در زمینه بدنسازی فعالیت می کنند، بسیار زیاد است. در ادامه خواص آمینو در بدنسازی را به طور کامل توضیح می دهیم.

رشد و حفظ توده عضلات

یکی از خواص قرص آمینو اسید کمک به حفظ و رشد عضلات بدن است. ورزشکاران می توانند از مکمل آمینو اسید در هر دو دوره کات و افزایش حجم استفاده کنند. در دوره های کات یا همان چربی سوزی فشار تمرینات بالاست و به همین علت مصرف آمینو اسید ها می تواند از تحلیل رفتن عضلات جلوگیری کند. در دوره های افزایش حجم نیز ورزشکاران می توانند از مکمل آمینو برای افزایش سنتز پروتئین و عضله سازی استفاده کنند.

آمینو اسید و چربی سوزی

از دیگر فواید آمینو در بدنسازی، چربی سوزی است که در صورت رعایت برخی نکات می تواند اتفاق بیفتد. همان طور که در توضیحات فوق نیز به آن اشاره شد، آمینو اسید ها اجزای تشکیل دهنده پروتئین هستند و پروتئین نیز نقش مستقیمی در رشد عضلات بدن دارد. عضلات برای حرکت و فعالیت نیاز به انرژی دارند که این انرژی از طریق مواد غذایی و همچنین چربی های ذخیره شده در بدن تامین می شود. زمانی که توده عضلانی بدن رشد کند، برای حرکت دادن آن ها به انرژی بیشتری نیاز است. این عامل به طور خودکار سبب افزایش سوخت و ساز بدن می شود. در این شرایط اگر شخص بتواند رژیم غذایی مناسبی داشته باشد، شاهد کاهش میزان چربی های زائد بدن خود خواهد بود.

امروزه بسیاری از ورزشکاران برای کاهش وزن و چربی سوزی از مکمل های آمینو استفاده می کنند. البته باید توجه داشت که این روند زمانی به خوبی طی می شود که رژیم غذایی مناسبی نیز به منظور چربی سوزی رعایت شود تا بدن برای حفظ عضلات مجبور به مصرف توده های چربی شود.

افزایش استقامت و توان بدن، از دیگر خواص آمینو

از دیگر فواید این مکمل می توان به تاثیر مثبت آن در افزایش توان و استقامت بدنی اشاره کرد. مصرف آمینو اسید می تواند استقامت بدن ورزشکار را بیشتر کند و سبب عملکرد بهتر او در حین تمرین شود. مکمل های آمینو اسید به دلیل داشتن ایزولوسین، والین و لوسین، ظرفیت بدنی ورزشکاران را تا حدی افزایش می دهند. داشتن تمرین مناسب می تواند سبب رشد و پیشرفت بیشتر شخص شود.

فواید آمینو برای ریکاوری

یکی از مهم ترین موضوعاتی که ورزشکاران باید به آن توجه کنند ریکاوری بعد از ورزش است. ریکاوری برای افرادی که به طور روزانه ورزش می کنند اهمیت بیشتری دارد. زیرا در صورت عدم ریکاوری مناسب، بدن توان چندانی برای انجام تمرین در روز بعد نخواهد داشت و بازدهی بدن کاهش خواهد یافت.

مصرف آمینو اسید ها می تواند از بروز آسیب های عضلانی در حین تمرین تا حد زیادی جلوگیری کند و سبب ترمیم و ریکاوری سریع تر عضلات شود.

افزایش ترشح هورمون رشد

یکی دیگر از فواید آمینو اسید، تاثیرات مثبت آن در ترشح هورمون رشد است که برای ورزشکاران اهمیت فراوانی دارد. هورمون رشد در سلامت جسمانی نقش به سزایی داشته و در افزایش حجم عضلات بدن نیز موثر است.

خواص قرص آمینو اسید برای غیر بدنسازان چیست؟

آمینو اسید ها از جمله مهم ترین مواد مغذی برای بدن به شمار می روند که نقش قابل توجهی در رشد عضلات دارند. به همین دلیل عمدتا مکمل های آمینو توسط ورزشکاران و به خصوص بدنسازان مورد استفاده قرار می گیرند. اما تحقیقات نشان داده است که مصرف آمینو حتی برای افراد غیر ورزشکار نیز مزیت هایی دارد و به بهبود سلامت جسمانی آن ها کمک می کند.

در ادامه فواید آمینو برای افرادی که بدنساز نیستند را نیز مورد بررسی قرار می دهیم.

آمینو اسید و ریزش مو

یکی از خواص مکمل آمینو اسید برای تمام مصرف کنندگان، جلوگیری از ریزش مو است. موی انسان در ساختار خود دارای درصد قابل توجهی آمینو اسید است. طی تحقیقاتی که به عمل آمده مشخص شده است که مصرف آمینو می تواند در تقویت مو تاثیرات مثبتی داشته باشد. افرادی که دچار ریزش مو شده اند می توانند با مصرف آمینو از ریزش موهای خود تا حد قابل توجهی جلوگیری کنند.

خواص آمینو برای بهبود زخم ها

یکی دیگر از فواید این مکمل برای افراد غیر ورزشکار، کمک به بهبود سریع زخم های عمیق است. مصرف آمینو، به خصوص برای سالمندان، پس از انجام عمل های جراحی می تواند بسیار سودمند باشد و به ترمیم زخم کمک کند. همچنین آمینو می تواند از بروز عفونت های پوستی و تجمع آب زیر پوست نیز تا حد زیادی جلوگیری کند.

بهبود عملکرد ذهن و تنظیم خواب

یکی دیگر از خواص آمینو برای تمام افراد، تنظیم ترشح هورمون سروتونین است که در خلق و خوی انسان ها تاثیر گذار است. برای ترشح سروتونین نیاز به اسید آمینه تریپتوفان می باشد. با تامین تریپتوفان از طریق مصرف مکمل آمینو، کیفیت خواب و همچنین توان ذهن بیشتر می شود.

نحوه استفاده از مکمل آمینو چیست؟

طریقه مصرف آمینو اسید به معیار های متعددی نظیر میزان وزن بدن، شدت تمرینات ورزشی و نوع دوره (حجم یا کات) بستگی دارد و نمی توان برای تمامی افراد یک مقدار مصرف را در نظر گرفت.

در خصوص زمان مصرف آمینو، اکثر مربیان ورزشی بهترین زمان مصرف این مکمل را بعد از بیدار شدن از خواب صبحگاهی، قبل از تمرین، بعد از تمرین و قبل از خواب می دانند. مصرف مکمل آمینو در زمان های ذکر شده تاثیر بیشتری بر روی عضله سازی دارد.

اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه مصرف مکمل آمینو به دست آورید می توانید مقاله بتادارو را در این خصوص مطالعه کنید.

عوارض آمینو چیست؟

در توضیحات فوق به خواص آمینو اسید برای ورزشکاران و همچنین افراد غیر ورزشکار پرداختیم. بد نیست در رابطه با عوارض مصرف آمینو اسید نیز نکاتی را مطرح کنیم.

یکی از عوارضی که مصرف مکمل آمینو می تواند داشته باشد، ایجاد فشار بیشتر به کلیه ها است.این فشار بیشتر به کلیه ها برای افرادی که دچار نارسایی کلیه هستند می تواند مشکل ساز باشد.

از عوارض دیگر قرص آمینو بروز مشکلات گوارشی می باشد. ممکن است فرد در طی دوره مصرف دچار مشکلاتی از قبیل یبوست و اسهال شود. معمولا این مشکل زمانی رخ می دهد که فرد در مصرف آمینو زیاده روی کند.

موارد ذکر شده مهم ترین عوارض مصرف مکمل آمینو هستند که ممکن است برای برخی افراد رخ دهند. البته باید توجه داشت که مصرف این مکمل در دوره های کوتاه مدت و طبق دستور مصرف معمولا مشکلی را برای افراد سالم به وجود نمی آورد. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد اسیدهای آمینه می توانید مقالات دیگر در این خصوص را مطالعه کنید.

امروزه خرید مکمل به یکی از مشکلات بزرگ برای ورزشکاران تبدیل شده است زیرا پس از مراجعه به مراکز خرید مکمل با تنوع بسیار زیادی از اسم برند ها مواجه می شوند و همین امر سبب می شود تا نتوانند برندی با محصولات با کیفیت را انتخاب کنند.

برند ژن استار یکی از برندهای با کیفیت و محبوب تولید مکمل ورزشی و دارای تنوع بسیار زیاد است . آمینو اسیدهای ضروری در بدن قابلیت ساخت ندارند و از رژیم غذایی باید دریافت شوند. یکی از بهترین مکمل های پیشنهادی برای تامین آمینو اسید بدن ، آمینو وی ژن استار است .

Leave A Reply

Your email address will not be published.